Vědecké studie

Jakub Pelikán v křesle

Psychické a fyzické zdraví

Jak dechem zlepšit duševní pohodu?

Studie z roku 2019, provedená v nemocnici v Zahedanu, potvrdila, že vedená dechová cvičení účinně snižují úzkost a stres u pacientů s COVID-19, což podporuje jejich využití jako doplňkové terapie ke zlepšení duševní pohody.

Odkaz na studii

Nejlepší dechová technika proti stresu!

Studie z roku 2023, provedená na Stanfordu, zkoumala tři dechové techniky a mindfulness meditaci. Účastníci praktikovali techniky pět minut denně po dobu jednoho měsíce. Zjistilo se, že technika cyklického povzdechu, zaměřená na prodloužené výdechy, snížila stres a zlepšila náladu účinněji než mindfulness, a to díky pozitivnímu vlivu na srdeční frekvenci a její variabilitu.

Odkaz na studii

Jakub Pelikán v křesle

Jak dechem snížit vysoký krevní tlak?

Studie Dr. Daniela Craigheada, publikovaná v roce 2021 v Journal of the American Heart Association, ukazuje, že trénink nádechových svalů (IMST) – 30 hlubokých nádechů proti odporu denně – vedl po šesti týdnech ke snížení systolického krevního tlaku o 9 mmHg. Tento jednoduchý postup se ukázal jako velmi prospěšný, zejména pro lidi s vysokým krevním tlakem, a může významně podpořit kardiovaskulární zdraví.

Odkaz na studii

Jak zvýšit soustředění a koncentraci?

Podle Dr. Ni-Cheng Liang krátké zadržení dechu zvyšuje hladinu oxidu uhličitého v krvi, což dočasně snižuje srdeční frekvenci a podporuje aktivaci parasympatického nervového systému.

Liang doporučuje boxové dýchání pro ty, kdo potřebují zůstat soustředění, klidní a ostražití zároveň – například před velkou zkouškou nebo před projevem před publikem.

Odkaz na studii

Více o box breathing najdete v článku na mém blogu.

Jakub Pelikán v křesle

Vědecké studie a průzkumy